Tę książkę musisz przeczytać!

 

Porozumienie bez przemocy

Wpadła mi ostatnio w ręce książka, która uważam jest jedną z tych książek, które powinien przeczytać każdy rodzic! 

Tak bardzo zmienia podejście do dzieci, ale nie tylko do nich, również do nas samych. 

Kieruje uwagę głównie na uczucia i potrzeby. Tak naprawdę wszystko koncentruje się na tym co mamy w środku. Nie zaspokojenie potrzeb naszych i dzieci powoduje głównie frustracje, złość, a potem już bardzo blisko do stosowania przemocy

Sam tytuł może wydawać się dla niektórych kontrowersyjny, bo jak to zamiast kar? To jak wychować dziecko? Przecież nikt nie mówi o klapsach bo przecież to już od dawna wiadomo, że nie wolno ale przecież karnego jeżyka to nawet super niania stosowała;) no więc jak to z tymi karami? 

Zanim się oceni książkę po okładce warto ją przeczytać ze zrozumieniem, a o to zrozumienie nie jest trudno bo jest napisana w bardzo przystępny sposób. Ja często wysiadam w połowie albo na początku różnych poradników, tą przeczytałam całą:) każde zdanie z tej książki zrobiło na mnie wrażenie. Dawno nie czytałam tak mądrej książki i jestem pełna uznania dla autorki. 

Przyznam, że na początku trochę się zasmuciłam bo uświadomiłam sobie ile ludzi, ile nas dorosłych było wychowywanych w przemocy emocjonalnej. Jak tak naprawdę dorośli potrafią manipulować dziećmi tylko dlatego żeby je wychować, na tak zwanych porządnych ludzi i by zachowywały się tak jak według dorosłych należy. W większości przypadków rodzice robią to nieświadomie, ale niestety to ma wpływ na nasze dzisiejsze relacje z nami samymi i co za tym idzie z dziećmi. 

Autorka kieruje uwagę na dialog, ale nie dialog, który ma na celu negocjacje, uzgodnienia czy jakieś ustalenia. Chodzi tu o dialog, który dotyczy emocji. Bo za każdymi problemami stoją uczucia i nie zaspokojone potrzeby. My jako rodzice musimy dołożyć wszelkich starań by te uczucia wyszły na wierzch i nauczyć się o nich rozmawiać. 

Zrozumienie tego co czują i potrzebują dzieci oraz tego czego my potrzebujemy jest początkiem do stworzenia wspaniałej relacji z dzieckiem. 

Autorka daje narzędzia do tego jak stawiać granicę, dbać o swoje potrzeby i jak radzić sobie ze złością.

Uważam, że temat złości jest bardzo ważny!

My czasem boimy się przyznać do tego, że czujemy złość na dziecko, czasem naprawdę dużą złość. Boimy się reakcji otoczenia, tego, że ktoś pomyśli, że nie panujemy nad sobą. Nie możemy tego tematu zamiatać pod dywan, bo to tylko wzmacnia problem. 

W książce opisano jak sobie właśnie radzić ze złością by nie dopuścić do eskalacji. 

Przyznam się szczerze, że książka nie tylko daje narzędzia na porozumiewania się z dzieckiem ale rady z niej można śmiało wykorzystać w relacjach z dorosłymi ludźmi;) 


 Temat porozumienia bez przemocy bardzo mnie interesuje więc spodziewajcie się w przyszłości wpisów w tym temacie;) 

Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszam na Instagrama⬇️
Komentarze

  1. ksiażka jest świetna! Zupełnie inne spojrzenie na relacje z dzieckiem

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

instagram

Copyright © Komplikacje Mamy